Кръщението е тайнство, в което вярващият чрез трикратно потапяне във вода и произнасяне името на Отца и Сина и Светия Дух от свещеника се очиства от първородния грях и своите лични грехове.
Кръстниците в православната църква поемат грижата да наставляват и напътстват новокръстените в бъдещия им живот на християни.
Миропомазването се извършва веднага след кръщението. Обединяването на двете тайнства е твърде древно. Светият Дух бележи душата на посвещавания с небесен и божествен печат, а видимо това става, когато свещеникът помазва със св. миро тялото на новокръстения.
За Светото кръщение в нашия храм е необходимо:
За кръстникът:
- да представи кръщелно свидетелство
- да е запознат със Символа на Вярата
За кръщаваният:
- да представи копие от Акт за раждане
- ако е над 10 години да е запознат със Символа на Вярата
За кръщението е нужно:
- кръстче за поставяне на новокръстения
- голяма кърпа за новокръстения
- кърпа и сапун за свещеника
- малка китка за поръсване
- олио или зехтин
СВЕТО ТАЙНСТВО КРЪЩЕНИЕ
„Всички вие, които в Христа се кръстихте, в Христа се облякохте. Алилуия!“(песнопение от кръщенето, съставено върху Гал.3:27)
„Покайте се, и всеки от вас да се кръсти в името на Иисуса Христа, за прошка на греховете; и ще приемете дара на Светаго Духа“ (Деян.2:38).
Кръщението е тайнство, в което вярващият чрез трикратно потапяне във вода и произнасяне името на Отца и Сина и Светия Дух се очиства от първородния и личните грехове, възражда се за нов, праведен и свет живот в единение с Бога. В православната църква има традиция да се кръщават деца, а техните кръстници и родителите им поемат задължението да ги напътстват в бъдещия им живот на християни.
Водата
„Ако някой се не роди от вода и Дух, не може да влезе в царството Божие” (Иоан.3:5)
Възраждането се извършва с вода и със Светия Дух. Чрез призоваването на Св. Дух по време на кръщението водата се пречиства от всяко зло влияние и добива освещаваща сила.
Отричане от злото
Кръщението изисква предварителна нагласа на душата. Затова в началото се извършва отричане от злото. Свещеникът духа в лицето на кръщавания с диханието на Живота, аналогично на вдъхването на живот при създаването на човека (Бит.2:7). Обръщайки се на запад – тук символ на света, тъмнината, посоката на сатаната, кръщаваният се отрича тържествено от властта на врага. Това е акт на свободната ни воля. След това се обръща на изток – символ на волята ни да следваме Бога – на изток е олтара, от изток изгрява светлината.
Изповядване на вярата
„Вярвам в Него като в Цар и Бог”
Тържественото четене на Символа на вярата е израз на собствената вяра на съчеталия се с Христа. Знанието ни за Христа е на път да стане познаване на Христа.
Елеят на радостта
В древния свят елеят се е използвал като лекарство и източник на светлина, следователно на радост. На гръцки означава милост, а в Библията е и символ на помирението и мира. Помазването с елей е символ на пресътворяване на човека – на неговото тяло, членове, сетива. Чрез помазването кръщаваният получава благословението на Църквата.
Потапянето
Кръщението (на гр. ез. ваптизо = потапяне) се извършва с трикратно потапяне във водата от свещеника, обърнати на изток и изричането на думите: Кръщава се рабът Божий …(името), в името на Отца, И Сина, И Светаго Духа. Амин.
Това е Тайнството – дарът на Христовото Възкресение за всеки един от нас. Още веднъж сме в началото. Новият човек е сътворен отново по подобие на Създателя си в един свят, изпълнен с Божия слава.
Новите одежди
Обрядът сваляне на одеждите и обличане в бяла дреха означава връщане към състоянието на невинност. В Рая първият човек отрекъл и отхвърлил съдействието и призоваването на Светия Дух и затова останал гол, разголен, без благодатта на Светия Дух – ето това означава в Библията, че човекът е бил гол. Чрез силата на Светия Дух човекът се „облича в Христа”, охристовява се – това е и символичното обличане на новите бели дрехи.
Тайнството Миропомазване
Миропомазването идва веднага след кръщението. Обединяването на двете тайнства е твърде древно и показва, че с кръщението отново се запечатва изтритият божествен образ, а миропомазването възстановява божественото подобие. Миропомазването е нашата огнена Петдесетница. Св. Дух бележи душата на просвещавания с небесен и божествен печат, а видимо това става, когато свещеникът помазва със св. миро тялото на кръстения и казва: „Печат дара Духа Святаго” (1Иоан.2:20,27, 2Кор.1:21-22). Белязаните със Светия Дух са станали Христоносни, за да бъдат храмове, „изпълнени със Светата Троица”.
Св. миро е направено от елей и много балсами и билки.
Влизане в Царството – Шествието
Следкръщелното шествие (сега трикратното обикаляне на купела) има пасхален и евхаристиен смисъл и е древно по произход. В шествието новият живот, получен в Кръщението и приел печата на Светото Миро, става преход от този свят в Царството Божие, шествие към новия ден на Божията вечност. Шествието свързва Тайнството Кръщение с Тайнството Евхаристия, в която Църквата изявява дара и присъствието на Царството Божие в този свят.
Евангелието
„Идете, научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца и Сина и Светаго Духа”. (Мат.28:19)
Този призив, четен след Миропомазването, е обърнат към всеки кръстен. Той означава, че наред с мисионерите, упълномощени от Църквата, всеки миропомазан е до известна степен също мисионер, „апостолски мъж”. Всеки от нас, кръстените, трябва да проповядва Словото Божие, не само на думи, но и с живота си.
Тайнството Евхаристия (Причастяване)
„Който яде Моята плът и пие Моята кръв, пребъдва в Мене, и Аз в него” (Иоан.6:56)
Древната Църква съединявала в едно три тайнства, споменавани като главни – Кръщението, Миропомазването, Евхаристията – и наричала всичко това посвещение. Евхаристия е гръцка дума и означава – благодарение, благодарствена служба. Това тайнство се извършва по време на литургията и при него става причастяването на верните. Евхаристията е тайнство на тайнствата по думите на св. Дионисий Ареопагит. Във всички молитви на кръщението и миропомазването се изпросва от Бога и причастяването на новокръстения със светото тяло и драгоценна кръв на Христа. Св. Йоан Златоуст казва: „Веднага щом излязат от водата, ги водят към страшната трапеза, и вкусват от Тялото и Кръвта Господни, и Стават обиталища на Духа Светаго.” „Краят на всички Тайнства е това – пише св. Симеон Солунски – причастяваме се с Тялото и Кръвта на Самия Христос и телесно се съединяваме с Него.” Така, получилият нов живот, облечен в благодатта на Св. Дух вече е посветен, достоен да участва във всички тайнства на Църквата.
Затова е редно кръстеният да получи своето първо причастие възможно най-скоро след кръщението си. А след това да спазва Църковния ред, като посещава редовно богослуженията в храма, спазва постите на Църквата и изповядва греховете си пред свещеник, за да е достоен да се причастява със Светите Дарове и така да бъде истински член на Църквата Христова.
Постригването
Последният обряд е постригването на косата. То винаги е било един от основните религиозни обреди, символ на покорство и жертва. От незапомнени времена човекът смятал косата за съдържаща власт и сила. Пример за такава вяра е библейската история за Самсон. Християнският обряд на постригването освен в кръщелното богослужение се извършва при замонашаването и при посвещаването на четци, иподякони, певци, тоест на членове на клира.
Новият живот
Всеки от нас, който е кръстен, е направил вече своя избор – да живее един нов живот, живот в Христа. А това означава да спазва двете Христови заповеди на любовта, в които се съдържат Десетте Божии – „Възлюби Господа, Бога твоего, от всичкото си сърце, и от всичката си душа, и с всичката си сила, и с всичкия си разум, и ближния си като себе си„. (Лука.10:27).
Прочетете повече за кръщението в …
Архимандрит Серафим. Нашата вяра. СИ, С 2005
Коев. Т. Православен катехизис и послание. СИ,
Шмеман А. От вода и дух . Омофор 1997
Пено. З. Основи на православната вяра – катихизис. Изд. Синтагма В.Т. 2008
Евдокимов, П. Православието. С. 2006
Въплътилият се Бог – Празничен катехизис. Омофор 2007
Фелми, К. Въведение в съвременното православно богословие. С. 2007
Коев. Т. Бакалов. Г. Въведение в християнството. С. 2000
Кураев,А. Традиция. Догмат. Обряд. С.1996
Църковен Вестник, Списание Мирна, Списание Християнство и култура,
Православен молитвеник, СИ, С.1995
www.bg-patriarshia.bg , www.pravoslavie.bg , www.pravoslavieto.com , www.pravoslavnoto-hristianstvo.com , http://logos-bg.net