Вечерта на 11 август, с благословението на Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил в храма на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“ бе отслужена архиерейска вечерня с молебен канон към Пресвета Богородица. Вечерното последование бе предстоявано от Негово Преосвещенство Браницкия епископ Пахомий, първи викарий на Софийския митрополит. Заедно с него съслужиха архимандрит Йоан, протосингел на Софийска света митрополия, и протодякон Иван Петков.
В храма, посветен на всебългарският светец, се събраха вярващи от цяла София. Молитвено и певческо участие взеха архимандрит Мелетий, ректор на Софийската духовна семинария, архимандрит Никодим, предстоятели на столични храмове и софийски свещенослужители.
В края на канона всички преклониха колене пред Божията Майка, а епископ Пахомий прочете полагащата се молитва, с която благодарим на Пресвета Богородица за нейната любов и грижа към човешкия род.
След богослужението викарият на Софийския митрополит се обърна към вярващите с вдъхновено слово. „В края сме на Богородичния пост и трябва да си даваме сметка за всички трудове, с които нашата Пречиста Богородица, избрана още от майчина утроба и заведена още три годишна в храма, бе подготвена за великото чудо на Боговъплащението и чрез нея да се роди нашият Спасител. Това се е случило с нейната воля и желание и тя е изпълнявала всички Божии закони, към които била призвана. Ние като човеци, които искаме да бъдем християни и Христови, да гледаме нейния чист живот и да се стремим да й подражаваме според нашите човешки сили. Но за да живеем като християни, трябва да се ползваме от Тайнствата на Църквата и да се стремим да водим благочестив живот“ – каза в словото си епископ Пахомий.
„Времената са особено лукави и изкушаващи в съвременния свят. Нещата, които ни заобикалят, ни правят по-зависими и по-изнежени като човеци. Не можем да си представим ежедневието без удобства, но често в тях се крие изкушението, заложено от лукавия, който иска да бъдем хора, които не могат да се подвизават. Истинският християнин трябва да живее в подвиг, в непрекъснати трудове и с добродетелите на смирението, послушанието, кротостта и най-вече на любовта. Няма друга религия, която да учи последователите си да обичат враговете си. Това не е само философия, а Сам Господ Иисус Христос показа тази любов на човешкия род, разпъвайки се на Кръста, изкупвайки човека от първородния грях и от неговите лични грехове, които всеки ден извършваме с мисли, чувства, с желания и дела“.
В пастирското си слово епископ Пахомий напомни, че трябва да се ползваме от опита, който виждаме в църковната история и Свещеното Писание. Владиката припомни последствията от греховността на жителите на Содом и Гомор, като подчерта, че тези изкушения и днес ни съпътстват. И особено са изкушени душите на нашите деца, като под различни начини са възпрепятствани да учат за Бога и да развиват добродетели, които повече от две хиляди години ни облагородяват и въздигат духовно.
„Да се стремим доколкото можем да подражаваме на нашия Господ Иисус Христос и на пречистия живот на Пресвета Богородица. Това става само с нашата воля, а каквото не ни достига Господ ще допълни. Виждаме колко ни е трудно във всяко начинание“ – каза още епископът и даде пример с настоящия Богородичен пост и за това колко искаме точно в тези дни да се отдадем на заслужена почивка и после незаслужено заставаме пред Света Богородица и се молим за здраве, деца, щастие и вечен живот. „Призоваваме Пречистата Богородица: закриляй ни с покрова си, утешавай ни, спасявай ни, а пренебрегваме онзи малък труд, които трябва да положим през двете седмици – да се въздържим от храна, което ще ни помогне да укротим нашите духовни влечения. Виждате в колко малко неща ние не можем да бъдем верни! А ако в малкото сме верни, Господ ще ни постави над много…“ – каза епископ Пахомий и призова вярващите да градят на здрава основа, която е познаване на основното учение на Господ Иисус Христос, ползване на Тайнствата на Църквата, присъстване на богослужения и приобщаване с Тялото и Кръвта Господни.
„Всичко трябва да бъде осмисляно в име Христово, в противен случай то губи смисъл. Да имаме свое благословено молитвено правило, да не мъдруваме излишно, да имаме послушание към Църквата и да изпълняваме онова, което е определила за пости, празници. Това ще бъде една основа, на която после можем да прибавяме личен подвиг. Две хиляди години Църквата е установила ред и го е отредила не за да изтезава хората, а да бъде той за спасение на човешкия род“ – каза още викарният епископ.
Негово Преосвещенство насърчи верния народ да бъде ревностен в оставащите дни от Богородичния пост и преподаде първосветителското благословение на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил.
С благоговение вярващите се поклониха пред образа на Света Богородица и духовно ободрени се отправиха към домовете си, за да продължат оставащите дни на Богородичния пост с молитвено вдъхновение.
Текст и снимки: Весела Игнатова
Снимки: Андрей Георгиев