В периода между 12 и 16 май 2026 г. ние, хористите от хора на Софийската духовна семинария заедно с нашия ректор, Знеполският епископ Мелетий и нашия диригент г-н Николай Георгиев, бяхме в Полша за участие в Международния хоров фестивал ,,Хайновски дни на църковната музика“, който се проведе за 45-та година. В първия ден от нашето пътуване, заради прекачване на път към Варшава, имахме щастливата възможност да посетим и разгледаме столицата на Австрия – Виена. От летището се отправихме към градския парк, където се снимахме пред известния златен паметник на бащата на валса – Йохан Щраус. Следващата ни спирка беше дворецът ,,Кобург“ – родното място на българския владетел и голям дарител на Семинарията цар Фердинад. След това минахме през малките исторически улички, които водят до централния площад и по пътя видяхме къщата на великия композитор Моцарт. Стигнали до катедралата ,,св. Стефан“, известна с богато украсения си покрив и невероятна архитектура, ние имахме повод да си поговорим за спецификите на католическите храмове и за историята на Виена. Научихме, че от някогашния римски лагер-крепост Виндобона са произхождали раннохристиянските мъченици, пострадали през 177 г. в Лион. След като разгледахме храма и от вътре, отидохме до площада с ,,Чумната колона‘‘, издигната в чест на Св. Троица и по повод края на чумната епидемия в града. После всеки от нашата семинарска група получи свободно време за разходка, успяхме да разгледаме и още много други интересни забележителности за Виена. А по-късно без много да се бавим и с развълнувани сърца се отправихме към главната ни дестинация –Варшава, Полша. Приземявайки се в столицата, се запознахме с нашия местен гид Адам. Той ни разведе из историческия център на столицата – „Старе място“ и ни разказа за миналото на града. Там сякаш времето беше спряло. Разхождайки се по площада на Стария град, успяхме да разгледаме уникалния Кралски замък. След това посетихме и местната катедрала, посветена на св. Йоан Кръстител. Не пропуснахме и шанса да опитаме от традиционните полски ястия. След като всеки от нас се разходи из града, се отправихме към основната ни цел – градчето Хайновка. Пътувайките натам с влак, ние видяхме една много красива част на Полша, излъчваща мир и тишина. Късно през нощта стигнахме до място за настаняване – един младежки център сред чудесна природа. Бяхме приети топло и любезно от нашите православни домакини. На втория ден взехме участие в концерта в храм „Рождество Богородично“ в село Грудки, като междувременно имахме възможност да научим за живота, историята и традициите на православните християни в Полша. След представянето ни бяхме любезно поканени на обща вечеря с останалите участници и организатори на концерта. Третият ден от нашето приключение беше най-важен за нас – тогава беше главното ни участие в храм ,,Света Троица“, град Хайновка. След многократни упражнения и проведени спявки семинарският хор изпълни 20 минутна програма пред журито и гостите. Впоследствие научихме с радост, че ни е присъдено второ място в категория „студентски хорове“. По покана от организаторите на фестивала, завършихме деня си с вечеря около огън на открито. На следващия ден се отправихме към известния православен манастир ,,Благовещение“ в Супрасъл. Там бяхме посрещнати от проф. Александър Наумов, който най-радушно ни разказа историята и многожество интересни факти за манастира. В библиотеката на обителта до XIX век е бил съхраняван един от най-старите достигнали до нас ръкописи на кирилица – известният Супрасълски сборник от средата на X век, създаден в Преславската книжовна школа в България. След като научихме защо е толкова важен за нас този манастир, с нетърпение обходихме почти цялата обител. Вечерта имахме благословението да пеем в една от големите светини на Полша – дървения храм „Пресвета Богородица“ в Белск Подляски. С пълни сърца и топло чувство на следващото утро поехме към София, но и този път имахме дълъг престой във Виена и ние се възползвахме от отличния шанс да прекараме още няколко часа в красивата столица. Минавайки край вече познатите ни забележителности, се насочихме към нови цели – двореца „Хофбург“. Пред него се издига статуята на принц Евгений Савойски – легендарният военачалник на Хабсбургската империя, известен с победата си над Османската империя. Освен това видяхме Парламента, кметството, Бургтеатър и прочутата Виенска опера, на чиято сцена е пял нашият велик бас Борис Христов. Малка разходка с старовремски файтони в центъра беше перфектният завършек на нашето незабравимо пътешествие.
Текст: Боян Русев, 9 клас