Home > Без категория > Обновление и архиерейска света Литургия в семинарския храм „Св. Йоан Рилски“

На 17 май 2026 г. – Шеста неделя след Пасха, в семинарския храм „Св. Йоан Рилски“ при Софийска духовна семинария тържествено бе извършен чинът на обновлението на храма.

По покана на Негово Преосвещенство Знеполския епископ Мелетий – ректор на духовното училище, и с благословението на Негово Светейшество Даниил, патриарх български и митрополит Софийски, празничната света Литургия бе възглавена от Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит Пахомий. В съслужение с него бяха Негово Преосвещенство Знеполски епископ Мелетий, ректор на духовното училище, Негово Високопреподобие архим. Никодим – духовен надзорник на Видинска епархия, свещ. Слави Спасов – заместник-ректор, прот. Козма Поповски – ефимерий на Семинарията, свещ. Димитър Стефанов и дякон Борислав Василев.

Преди началото на светата Литургия бе извършен чинът на обновлението на храма „Св. Йоан Рилски“, който през последните години бе цялостно ремонтиран и благоукрасен. Началото на мащабното обновление и реставрация на семинарския храм бе поставено през 2019 година, когато днешният Видински митрополит Пахомий, тогава Браницки епископ, изпълняваше служението на ректор на Семинарията, а негов заместник-ректор бе днешният Знеполски епископ Мелетий. През следващите години започнатите трудове – цялостен ремонт на храма, реставрация на над 500 кв. м стенописи, реставрация на иконостаса, включително дърворезбата и иконите, изграждане на нов под, изписване на нови над 500 кв. м стенописи, изработване на нови полиелеи и хоро в светогорски стил, поставяне на нови стасидии и други благоукрасявания – бяха последователно продължени и успешно завършени, така че днес храмът да посреща вярващите в обновено благолепие и да продължава да бъде духовно средище за молитва, богослужение и възпитание в православната вяра.

Богослужението бе украсено с молитвените песнопения на ученици от семинарията, водени Николай Георгиев, преподавател по източно-църковно пеен.  Храмът бе изпълнен с преподаватели, възпитаници, гости и вярващи.

 Знеполският епископ Мелетий се обърна с  празнично слово (виж цялото слово – тук) като изрази благодарност към митрополит Пахомий за неговия принос към цялостното развитието на Семинарията през годините на неговото ректорско служение:  „По Божий промисъл на Вас, Владико Пахомие, се падна не само да извършите цялостния ремонт на храмовото здание, но и да довършите прекъснато изписване на стените. И днес с вълнения се събрахме да извършим чина на обновлението, да благодарим на Христа за  милостта Му днес да имаме този възстановен и преукрасен храм. Необходимо е особено на нас християните да помним в благодарна и молитвена памет всички, които са допринесли за това дело. Затова не можем да премълчим, Владико, че това, с което преди години се захванахте в страх и трепет, сред множество трудности и утеснения, но и с голямо усърдие и вдъхновеност, днес вече дава благословен плод. Носейки служението на ректор на Софийската семинария, Вие поставихте за своя основна цел обгрижването на учениците и курсистите едновременно в материален, образователен и духовен план.“

В знак на признателност Негово Преосвещенство Знеполският епископ Мелетий връчи благодарствени грамоти на дарители и спомоществователи, подпомогнали обновлението и благоукрасяването на семинарския храм, а на Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит Пахомий подари архиерейски посох и благодарствена грамота за неговия принос към обновлението на храма и развитието на Семинарията.

В словото си митрополит Пахомий благодари и поздрави ректора – Преосвещения епископ Мелетий, преподавателите и цялото ръководство на духовното училище за положените през годините трудове както в духовното възпитание и образование на учениците. Той отбеляза, че през последните две години основната тежест по довършването на ремонтните дейности и изписването на стенописите е лежала върху плещите на епископ Мелетий, който с постоянство, усърдие и грижа е продължил започнатото дело, за да може днес семинарският храм да бъде обновен в своето пълно благолепие.

Видинският митрополит подчерта, че храмът на Семинарията е не само Дом Божий, но и духовна школа, в която бъдещите клирици на Българската православна църква придобиват жив опит в богослужението, църковното пеене и православната литургична традиция.

Снимки:

Светлозар